Jak sprawić, by Twoje dziecko więcej się ruszało

Choć należy pamiętać, że dzieci, które z natury są bardziej aktywne, odniosą najwięcej korzyści z ćwiczeń, to nawet te mniej aktywne mogą odnieść znaczące korzyści z regularnych ćwiczeń. Najlepszym sposobem na zachęcenie dzieci do większej aktywności fizycznej jest dawanie im przykładu. Upewnij się, że dzieci wiedzą, że ćwiczenia fizyczne są normalną częścią codziennego życia i spraw, by aktywność fizyczna była zabawą i była łatwa. Zacznij od krótkich ćwiczeń aerobowych, po których następują krótkie przerwy, i uczyń z tego rodzinną sprawę. Staraj się wpleść w nie odrobinę ruchu, kiedy tylko możesz. Idź na spacer, gdy dziecko jest w wózku, albo zagraj w łapki, gdy czekasz w kolejce w banku.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej dla dzieci

Badania wykazały, że dzieci, które regularnie uczestniczą w programie aktywności fizycznej, osiągają lepsze wyniki w czytaniu i matematyce niż ich rówieśnicy prowadzący siedzący tryb życia. Przekroczenie normalnego IQ nawet o 12 punktów

  • Jedno z badań wykazało, że dzieci, które regularnie uczestniczyły w programie aktywności fizycznej, przekroczyły normalny IQ nawet o 12 punktów. Przekraczanie normalnego poziomu rozumienia tekstu czytanego.

  • Inne badanie wykazało, że dzieci, które regularnie uczestniczyły w programie aktywności fizycznej, przekraczały normalny poziom rozumienia tekstu czytanego o około 10 punktów. Zwiększona koncentracja uwagi.

  • Badania wykazały również, że dzieci, które są bardziej sprawne fizycznie, mają znacznie większą koncentrację uwagi w porównaniu z ich mniej aktywnymi rówieśnikami.

  • Lepsze wyniki w nauce - badania wykazały, że dzieci, które regularnie uczestniczą w programie aktywności fizycznej, osiągają lepsze wyniki w czytaniu i matematyce niż ich mniej aktywni rówieśnicy.

Wykazano, że aktywność fizyczna zwiększa również pewność siebie, zwłaszcza u dzieci, które odczuwają lęk społeczny lub mają niską samoocenę. Jedno z badań wykazało, że dzieci, które regularnie uczestniczyły w programie aktywności fizycznej, przekraczały normalne umiejętności matematyczne o około 10 punktów. Aktywność fizyczna poprawia również umiejętności społeczne, zwłaszcza u dzieci, które odczuwają lęk społeczny lub mają niską samoocenę.

Nie zwlekaj - zachęć dziecko do ruchu!

Regularne ćwiczenia fizyczne przynoszą znaczące korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a nigdy nie jest za późno, by zacząć czerpać z nich korzyści. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie mózgu, poprawiają wyniki w nauce, koncentrację uwagi, pamięć i zdolność zapamiętywania oraz pewność siebie. Wydłuża także oczekiwaną długość życia i ułatwia radzenie sobie z zaburzeniami poznawczymi, takimi jak ADHD czy stany lękowe. Ćwiczenia fizyczne przynoszą znaczące korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a nigdy nie jest za późno, by zacząć czerpać z nich korzyści.